Tanıtım

CEPIS Teknolojide Kadın Gücü Çalışma Grubu’nda (CEPIS Women in IT Task Force) TBD’yi Nurcan ÖZYAZICI SUNAY 2018 yılından beri temsil ediyor.

Bu çalışma grubu bilişim teknolojileri alanında çalışan kadınlardan oluşuyor ve kadınların Bilişim teknolojileri ile ilgili mesleklerde çalışmalarını ve ilerlemelerini teşvik etmek, bilişim sektöründe cinsiyet eşitliğini sağlamak ve gençlerin, özellikle de kadınların Bilişim alanındaki faaliyetlere katılımını artırmayı amaçlıyor.

8 farklı CEPIS Üyesi ülkesinden kendilerini bilişime ve meslekte cinsiyet eşitliğini sağlamaya adamış deneyimli ve bilgili uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu. Avrupa Dijital Kadın Çeşitlilik Bildirgesi (DiversIT Charter) adı verilen bildirgenin hazırlanmasında büyük katkılar sağlıyor ayrıca ödül değerlendirme komitesinde yer alıyor. DiversIT bildirgesinin en önemli özelliklerinden biri, şirketlerin ve kuruluşların teknoloji işgücünde cinsiyet eşitliğine yönelik en iyi uygulamaları paylaşma becerisidir. CEPIS DiversIT Tüzüğü Bronz, Gümüş ve Altın olmak üzere üç aşamalı bir yol haritasıdır.

TBD, kadınların BT işgücüne katılması ve kariyerlerine bu alanda devam etmeleri konusundaki çalışmalarıyla 2019 yılında bildirgeyi imzalayan ilk üye ülke oldu ve ‘Bronz Sertifika’ aldı. 2021 yılında bilişimle kadının gelişimi çalışmalarıyla altın madalya almayı hedefliyor. TBD’nin şirketleri, eğitim kurumlarını ve diğer kuruluşları desteklemek, en iyi uygulamaları paylaşmak ve BT konusunda ulusal düzeyde cinsiyet çeşitliliği planlarının uygulanması açısından rehberlik sunma çalışmaları devam ediyor.

Çalışma Grubu

  • Nurcan ÖZYAZICI SUNAY
  • Ceyda Süer
  • Serap Bilgiç Aktepe
  • Suna Öztop Sarıoğlu
  • Gülhan Erdem