Tanıtım

Yasa ve Güvenlik Sorunları Çalışma Grubu’nda (Legal and Security Issues Special Interest Group)  TBD’yi M.Ali YAZICI temsil ediyor.

Bu çalışma grubu ENISA ve ECSO gibi siber güvenlikle ilgili kuruluşların faaliyetlerine aktif olarak katılmak, BT ile ilgili mevzuat ve BT güvenliği alanındaki konularda kamuya açık ifadeler geliştirmek, tartışmak ve teşvik etmek, siber güvenlik alanındaki mevcut kararlar hakkında CEPIS görüşlerini oluşturmak ve bunları ilgili kurumlara iletmeyi amaçlamaktadır.

TBD’nin amacı, AB çapında yürütülen ve/veya planlanan siber güvenlik alanındaki çalışmalardan elde edilecek olan bilgi ve tecrübelerin ülkemize kazandırılmasıdır.

2018 yılında Avrupa Siber Güvenlik Endüstri, Teknoloji ve Araştırma Yeterlilik Merkezi ve Ulusal Koordinasyon Merkezleri Ağı’nı oluşturulmasına destek olan CEPIS LSI SIN grubu tarafından Avrupa Parlamentosu tarafından verilen Avrupa Siber Güvenlik Endüstri, Teknoloji ve Araştırma Yeterlilik Merkezi ve Ulusal Koordinasyon Merkezleri Ağı’nı oluşturulmasına yönelik olarak düzenleme önerilerine destek verilmektedir.

2019 yılında internet erişim hizmetleri (IAS) sağlayıcıları tarafından gerekenin ötesinde içerikleri inceleyen bir teknoloji olan Derin Paket İnceleme (DPI) teknolojisinin artan kullanımı nedeniyle CEPIS LSI SIN grubu engellenmesi yönünde görüş bildirmiştir. 2020 yılında terörizm ve diğer organize suç örgütleriyle mücadele etmek amacıyla AB vatandaşları arasındaki şifreli iletişime özel erişim hakkı verilmesine yönelik olarak Bakanlar Konseyi’nde planlanan bir kararın hem iletişim özgürlüğü hem de kişisel verilerin korunması bağlamında ciddi sakıncalar yaratması nedeniyle reddedilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Çalışma Grubu

  • M. Ali YAZICI (Özgeçmiş)
  • Başak VAROL
  • Ali IŞIKLI
  • Mehmet ÇAKIR
  • Murat Osman KANDIR
  • Cemal GEMCİ
  • Halil Murat BEREBERER